Продавець Інтернет-магазин "Мельница-рукодельница" розвиває свій бізнес на Prom.ua 12 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
6383 відгуків
Безкоштовна доставка Укрпошта від 1000 грн Нова від 2000 грнПерейти до товарів
+380 (95) 701-17-75
Київ, Україна
Інтернет-магазин "Мельница-рукодельница"
Залишити відгук

О ФЕТРЕ

О ФЕТРЕ

ФЕТР або ВійЛОК

Багато хто замислюється, що з себе являє фетр, з чого він виготовляється, і в чому його відмінність від фелта (felt), фільца (filz) і повсті. У цій статті скотимо дати роз'ясненню на ці питання без використання специфічних термінів.

Насамперед треба зазначити, що фетр, фільц, фелт і повсть — це назва одного й того ж нетканого матеріалу, який виготовлено методом вивалки, а в ряді випадків і подальшим ущільненням голкопробиванням отриманої заготівки.

Повсть заготовляє з єдиного можливого природного матеріалу — шерсті тварин: кроликів, коз і овець. Кінцевий матеріал отримують через вплив на волокна вовни гарячої води та пари. Верхній шар вовняних волокон має лускатий шар і внаслідок волокна зчіплюються й утворюється матеріал як полотнища. У необхідних випадках полотнище обробляють ударами мільйонів товстих голок, що змушує волокна щільно прилягати один до одного. Зрештою виходить тонший матеріал, який має, крім іншого, теплоізоляційні та звукоізоляційні властивості. З виникненням нових технологій, можливостей і механізмів, різноманітність якісних продуктів із волокна неабияк збільшилася.

На сьогодні всі типи повстілка розділяє за якістю на два основні: грубий, так званий "ворсистий" повсть, який використовується для технічних потреб, меблів, грубого одягу та валянок, а також фетр — м'який, тонкий і ніжніший, який має понад рівномірну структуру та багату колірну палітру.

Також типи повсті розрізняють за складом: чистошерстяною (100% вмісту шерсті), напіввовна (40%-60% вовни, решти склад — поліестер або віскоза) і екоматеріал, тобто штучний, поліестеровий повсть/фетр (100% поліестеру). Найчастіше матеріали змішують у фетрі, оскільки це дає змогу поліпшити споживчі властивості одержуваного текстилю.

ХАРАКТЕРИСТИКИ ФЕТРА

Найважливішими властивостями фетру є його жорсткість і щільність, які визначають подальше призначення отриманого матеріалу.

Щільність, як відомо, це співвідношення маси тіла та його об'єму, а для фетру часто використовують співвідношення маси та площі, тобто кількість грамів на квадратний метр. Точно знаючи щільність різного роду фетру, можна легко визначити, скільки буде вабити відріз цього матеріалу за нормальних умов. Треба врахувати, що фетр, як і будь-які інші типи текстилю, має властивість вбирати вологу, а отже, його вага за високої вологості вийде вищою від розрахунк.

Наприклад, надайте фетр завтовшки 1.1 мм і щільністю 195 г/м2.м. Провівши нескладні математичні розрахунки, визначає, що рулон такого фетру за ширини 1 метр і довжини 30 метрів важить 5,85 кг. Точно такий самий рулон поліестерового фетру завтовшки 3 мм і щільністю 550 г/м2.м важить набагато більше — 16,5 кг.

Що ж нам дає щільність фетру? Допустимо, беремо два відрізи фетру з однаковою товщиною по 1.1 мм, але щільністю — 195 г/м2 і 300 г/м2. Очевидно, що квадратний метр фетру зі щільністю — 195 г/кв.м важить дещо легше. З цього робимо висновок, що у разі валяння легшого фетру було використано набагато менше матеріалу, що він завдяки цьому буде більш пухкий і пористий, порівнюючи з фетром щільністю 300 г/кв. м. Треба звернути увагу, що другий фетр через більшу щільність не матиме більшої жорсткості, оскільки ця властивість безпосередньо з нею не пов'язана.

У звичайному житті жорсткість і м'якість фетру ми визначаємо, порівнюючи різні матеріали. Так, один нам здасться тонким, приємним, а інший жорстким і щільнішим. Фетр, який має товщину на 1,1 м'якість, буде схожим на звичайну тканину, як бавовна або бязь. А фетр завтовшки 3 мм швидше нагадає звичайний папір. Загалом жорсткість фетру надають різні типи використовуваних волокон і додаткові технологічні "тонкості".

Отже, робимо висновок, що щільний фетр буває як жорстким, так і м'яким, залежно від складників матеріалів і методів оброблення.

СКЛАД ФЕТРА

На сьогодні вовняний фетр є найдорожчим його виглядом. Текстура цього фетру, рівномірна, без великих волокон шерсті, вона досить приємна на дотик, викликає відчуття тепла та затишку. Такий тип фетру буває різний за щільністю, він може бути як одноріднішим, так і більш пухким. Останнє створює відчуття ручного валювання.

Добре виготовлений щільний вовняний фетр більшою частиною не утворює "котишків" під час довгого носіння та після численних прань. Вироби з такого фетру абсолютно не втрачають форми та довговічні. Загалом усі властивості фетру визначаються його складом. З вовняного фетру часто виготовляють сумки, чохли, красиві прикраси, незвичайні елементи декору та дизайну, які мають багатий та показний вигляд.

Інший різновид фетру — напіввовняної, виготовляється через з'єднання волокон натуральної вовни та волокон віскози або поліестеру. Фетр зі штучними волокнами м'який і пластичний, і вироби з нього досить легко набиваються, ним можна надати найрізноманітнішу форму, а шерсть робить матеріал приємним як на дотик, так і на вигляд. З них виходять чудові м'які іграшки, килимки, об'ємні літери, загалом, на що фантазії та таланти вистачить.

Наступний різновид фетру — це синтетичний, який повністю складається з акрилу або поліестеру. Перевагами такого типу фетру можна вважати його екологічність і дуже багату колірну гаму, якій не може похвалитися вовняний фетр. Спочатку синтетичний фетр неабияк вирізнявся від натурального, поверхня такої синтетики неприродно блищала. А на сьогодні наявні технології дали змогу виготовляти фетр зі спеціальною обробкою, яка знімає відблиски. В підсумку синтетичний фетр на око неможливо відрізнити від натурального.

Попри штучне походження синтетичного фетру, він має низку переваг перед натуральним. Так, для людей, схильних до різних типів алергії, синтетичний фетр, зазвичай, не викликає реакції. Під час оброблення такий фетр зовсім не порошить, його волокна не розлітаються.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner